DAFTAR JUARA B 90 CUP 1, Minggu 10 Februari 2019

0
1448

DAFTAR JUARA B 90 CUP I
Minggu, 10 Februari 2019
MURAI BATU RING BNR VIT
1 VERTIGO H NENDRA CHAMPION BIRD FARM
2 MARLBORO YASIER NN
3 AVATAR MR SULTAN BANDUNG
4 KEMEN H EDI/AS EL SADAR
5 ARJUNA SUKAHATI BF CITEUREUP BOGOR
6 BOSS EDI CAKUNG GBC
7 JOE SATRIO JACK MBF
8 BISMA MEMED KOBAC TEAM
9 BIMA OLIVER KING OLIVER
10 CB COMPLEX MR JOSS
11 BREWEK H AMITH POLINO SF
13 BULDOZER H ENCUNG HAGEL BF GARUT
MURAI BATU BNR INDONESIA 25 G
1 MAHADEWA SIEN RONNY SURABAYA
2 DEP KOLEKTOR MR DONI KMB TARUNA JAYA
3 BOXER JACKY BOY BOXER TEAM
4 RAJA MURKA BANDUNG DJOEARA USMAN TEAM
5 BARDE HERRY IP JKT
MURAI BATU B90
1 MAHADEWA SIEN RONNY SURABAYA
2
3 ACENG H ALDI F14L BOGOR
4 JUPITER H PURNAMA MR JOSS
5 ABIMANYU KBF DUTA CIOMAS
6 BACELOR AL MIZA TWO BRODERS
7 SIMALUNGUN REMBOL JAVA BIRD CIKARANG
8 BLACK HUNTER ANUNG KIMFUK DEPOK
9 JARUM NERAKA RONI BURANGRANG USMAN TEAM
10 KETU OWEN ALVIN OWEN SF
11 PAJERO FEBBY TENIS THE GUNNERS
MURAI BATU RING BNR INDONESIA 25 G
1 BOXER JACKY BOY BOXER TEAM
2 KAPAL KERUK ANSEL PEJATEN PEJATEN 45
3 SPL J NOVANDI MAHESA RATU
4 ELING PRIGEL DAYAT BHADAY PURIBETA CILEDUG
5 GASS POLL H AGUS JOKER BANDUNG
MURAI BATU 90 COLLECTION
1 GEMPAR AGUS PIK/SINYO HASAN CIALO SF
2 MAHADEWA SIEN RONNY SURABAYA
3 SPL J NOVANDI MAHESA RATU
4 NEW SUPERSTAR DADANG DANUBRATA BOGOR
5 JARUM NERAKA RONI BURANGRANG USMAN TEAM
6 FADEL ABAS H IDIN CRS BF
7 WISANGGENI ANIF DUTA A2
8 JUPITER H PURNAMA MR JOSS
9 PRABU BOLOK WONOSARI GN KIDUL
10 BARDE HERRY IP JAKARTA
11 RAJA MURKA BANDUNG DJOEARA USMAN TEAM
12 NAGA SAKTI HENDI DEWA SAKTI USMAN TEAM
13 DOR JITU H JAY ASPOL TEAM
MURAI BATU BNR VIT
1 PANCANAKA TOHARUN GANDARIA JAGAKARSA
2 BANDIT IWAN BUNTU SF
3 WISANGGENI ANIF DUTA A2
4 JUPITER PURNAMA MR JOSS
5 ZEMBROS H2R H2R TEAM
6 NAGA SAKTI HENDI DEWA SAKTI SF
7 FADEL ABAS H IDIN CRS BF
8 PUSPITA AKBAR USMAN TEAM
9 MADONA BLUE KHUTUQ MADIUN
10 MAGIC H TOERON DIPO TEAM
KENARI KECIL AMB
1 PETRUS OWEN ALVIN OWEN SF
2 ASTRO BOY AQIL MS KF CIKARANG
3 SNIPER JOKO EMERALD EMERALD SF
4 GAJAYANA DANIS NN
5 NEW STAR H OVAL MAHARDIKA
6 TIRANI TW TW BF SF
7 ALFATIH TW TW BF SF
8 TASBIH OWEN ALVIN OWEN SF
9 MOON RABBIT HALIEMOEN CANARY B16 TEAM
10 NAGASARI OWEN ALVIN OWEN SF
KENARI BESAR AMB
1 KABAYAN CAPT ARIGA CAKRAWALA SF
2 PARAMITHA IVAN SYAM ROYAL SAKURA
3 PIKACHU DANIEL BLESSING SF
4 BUMBLE BEE EMON SYAH DT KENARI TANGSEL
5 YELLOW FLASH UBAY QIQI ZOINIC SF
6 SEMAR MESEM JOKO EMERALD EMERALD SF
7 BANYU LANGIT SUBACHI 888 HRP BDG
8 BCL MR SULHAN USMAN BC
9 BONJOVI OWEN ALVIN OWEN SF
10 DENJAKA H. OVAL MAHARDIKA
11 GLADIATOR MR SLAM KICAUMANIA ID
KENARI KECIL VITAGROW
1 PETRUS CAPT ARIGA CAKRAWALA SF
2 NEW STAR H OVAL MAHARDIKA
3 CRESPO HERMAN ERLANGGA SF
4 ASTRO BOY AQIL MS B16 TEAM
5 SETAN KOBER RENDI FREEDOM TEAM
6 SABLENG OPA BF SILENT TEAM
7 NAGASARI OWEN ALVIN OWEN SF
8 TASBIH CAPT ARIGA CAKRAWALA SF
9 TIRANI TW TW BF SF
10 HAVANA CAHYO KM CANARY
11 CHEROPHY AGEEL ATHAYA NIRWANA BC
12 FEROZA MR SULHAN USMAN BC
KENARI BESAR TUMO
1 SEMAR MESEM JOKO EMERALD EMERALD SF
2 KABAYAN CAPT ARIGA USMAN TEAM
3 COMANDO MR SULHAN USMAN TEAM
4 NONSTOP NANDA B16 TEAM
5 CANTONA ASONK ATANK KRANDANG SF
6 LONDO DANANG KERE HORE SF
7 LASKAR ABIB HAMAS SF
8 BARON MR SLAM KICAUMANIA ID
9 BCL MR SULHAN USMAN TEAM
10 KEBO BULE PASUTRI ABS CANARY
11 JALI JALI HERMYN ERLANGGA SF
KENARI KECIL TUMO
1 COMANDO HENDY USMAN TEAM
2
3 NEW STAR H OPAL MAHARDIKA
4 DONLEGO CAPT ARIGA USMAN TEAM
5 NAGASARI OWEN ALVIN OWEN SF
6 MR YELLOW DWI DT KENARI TANGSEL
7 TIRANI TW TW BF SF
8 ASTRO BOY H LUKMAN KBF BOGOR
9 NARUTO ANDRE CAPUNK SBS SF
10 TV1 DK1 B16 TEAM
11 WALANG ZYUKRON RED ONE MJ SF
KENARI BOB
1 COMMANDO SULHAN SINAR BARU USMAN TEAM
2 JALI JALI FAUZI USMAN TEAM
3 TASBIH CAPT ARIGA CAKRAWALA SF
KACER AMB
1 RAJA RIMBA BANDUNG DJOEARA USMAN TEAM
2 PANGERAN MUDA BAYU COPIER SHA SF
3 ASABIL MR MBINK P2HP
4 G5 JOKO LAYAR SAILING SF
5 SAKERA UCHIE HELLO KITTY SF
6 JARUM NERAKA GIYAN PS LESTARI SF
KACER BNR VIT
1 DEWA MABOK RAYHAN PKM BAHARI
2 JARUM NERAKA GIYAN PS LESTARI SF
3 RAJA RIMBA BANDUNG DJOEARA USMAN TEAM
4 ASABIL MR MBINK P2HP
5 FERARRI WAKRI/DHANI USMAN TEAM
KACER VITAGROW
1 BANDIT H EDDY LAYAR SAILING SF
2 RAWA RONTEK ABAH ANIS CRYSTAL BC
3 7LUNG GIRI BKD 007 SF/KMJ
4 ASABIL MR MBINK P2HP
5 KAKA ARIS SEPATAN TEAM
6 PANGERAN MUDA BAYU COPIER SHA SF
7 SALUYU HENDI USMAN TEAM
8 SUKOY MR ACHMAD MERDEKA TEAM
10 OPSI D OSMOND BANDANGAN SF
LOVE BIRD BABY AMB
1 BAROKAH OWEN ALVIN OWEN SF
2 YKS NURUL SAUNG SLIPI SF
3 KHENZIE AANG/KIEL KC 88 SF
4 ONGGOK FANEL GERENIMO TEAM
5 BATOSAI HAMZAH PUTRI SF
6 DEWI LINGLUNG RENDY PERHUBUNGAN SF
7 GUNUNG KIDUL WAWAN OB SF
8 TRAMADOL JR CAPUNK NTRL SF
9 JHON WICK SAIPUL KS CHOPIELADY
10 ANGGEL H ANTO MYYMPYY124 SF
LOVE BIRD VITAGROW
1 MR RADEN OWEN ALVIN OWEN SF
2 JAGAL H ANTO MYYMPYY124 SF
3 BENTOEL MANG NDAY ALBER KM
4 TECHNO B16 TEAM B16 TEAM
5 JOE ARIEF OWEN SF
6 EDANE HENDRI BUSER SF
7 GOLDEN BOY FITRI BKS SAMARINDA
8 SUNDARI JI AGUNG B16 PURWAKARTA
9 SRIKANDI DIAN SRG SUMBER RAYA SF
10 NN OWEN OWEN SF
LOVE BIRD BABY A TUMO
1 YKS NURUL SAUNG SLIPI SF
2 SARITEM DIDI CANGKIR SF
3 JINGKRAXS ALLARIC PERIH SF NGANJUK
4 DRAGON ATO BM AMAZONE SF
5 MEMBER’S GEPENK MACHANIAGO PERIH SF NGANJUK
6 BONTOT MAYA BOLANG SF
7 JAWIR AGIS ANTASENA SF
8 TN TN NGETROCK SF
9 JEAN OKTA GERENIMO TEAM
10 BIRONK DAVID BLT BC
LOVE BIRD BABY B TUMO
1 THOMAS M SULE BHIONG SF
2 SITI ILHAM AS SHIDIQIYAH TEAM
3 WIRA IWAN 08 SF
4 GANTANGAN 12 NN NN
5
6 AGER AGER BOB KEBAGUSAN RAYA
7 WIKWIK MILUX’S PANDAWA RADAL BC
8 KIKI MILUX’S PANDAWA RADAL BC
9
10 OURA ABEL AMPAS MILET SF
LOVE BIRD A AMB
1 MR RADEN OWEN ALVIN OWEN SF
2 AVIC MR SULAK FAMILY BF JKT
3 SRIKANDI DIAN SRG SUMBER RAYA SF
4 MAHARAJA SOPYAN SA BF
5 TECHNO NOURI TAPLAK JALAK TEAM
6 HOLLY SOFFA H PURI SARA DUSA BF
7 SUNDARI JI AGUNG B16 PURWAKARTA
8 BENTOEL NDAY ALBER KM
10 JOE ALVIN OWEN SF
LOVE BIRD B AMB
1 TECHNO B16 TEAM B16 TEAM
2 EDANE HENDRI BUSER SF
3 SUNDARI JI AGUNG B16 PURWAKARTA
4 SRIKANDI DIAN SRG SUMBER RAYA SF
5 PWK MK SULIS MS 91
6 AVIC MR SULAK FAMILY BF JKT
7 NB DHONY JAKARTA
8 MAHARAJA SOPYAN SA BF
9 JOE ARIEF OWEN SF
10 IJAH DWI KEROKOTAN SF
ANIS MERAH VITAGROW
1 CEPER BAMBANG USMAN TEAM
2 ARJUNA TIRTA PANTAS TEAM
3 HARLEY IVAN SYAM ROYAL SAKURA
4 AR RAFI FAHMI ZAKI KAMJ
ANIS MERAH AMB
1
2 ARJUNA MR TIRTA PANTAS TEAM
3 JACKO FACEBOOK NAKUJA RAWAMANGUN JAKARTA
4 CADAS ULI SF DEPOK
PENTET AMB
1 MONSTER RENALDI HUSADA KAGUM T28
2 RH HENCENG USMAN TEAM

 

SUMBER : https://mediabnr.com/2019/02/10/daftar-juara-b-90-cup-2019/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.